Niffis første officielle opgave
Til fællesspisningen før sommerferien kunne man komme med sit bud på, hvad klubbens nye maskot - Kongeørnen fra Kongeengen - skulle hedde, og flere af U13-pigerne stemte på Niffi/Nifi.
Som tak for navnet overrakte Niffi en flot kagepige, som vores gode ven Bageren i Svanestræde havde kreeret. Klubbens næstformand Per "Manse" holdt en fin takketale på vegne af Niffi, der er en ørn af få ord (men med mange dansemoves).
Overrækkelsen fandt sted efter deres første hjemmekamp i efterårssæsonen. Kampen blev spillet på stadion med flot tilskuerfremmøde, og endte oven i købet med en flot sejr.
Vi vil gerne benytte lejligheden til at takke Skorstensfejermester Kasper Kaas, Tegnestuen Odsherred, Skousen Holbæk og EDC Lars Andersen for at gribe idéen med en klubmaskot og gøre det muligt på bare 2 dage at rejse økonomi til vores alle sammens yndlingsørn.
Kagepigeoverrækkelsen var Niffis første officielle bedrift i embeds medfør, og vi glæder os over at have føjet en så dedikeret frivillig ørn til klubben.
Mens vi i kulissen pusler lidt med om Niffi eller Nifi er den rette stavemåde, kan vi love, at den kære maskot reagerer på begge dele.
U13-pigerne er årgang 2011 og 2012. De trænes tirsdag og torsdag kl. 17-18.30 af Mie og Christian - og der er altid plads til flere spillere, både på dette og klubbens øvrige hold. Kom og vær med!